Darts / 【TIGA】STAR QUEEN Seina Nihonyanagi Model Limited Edition
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut |
| Length | 45.5mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The first model of Seina Nihonyanagi, who is based in Kanagawa and competes in JAPAN LADIES and is also active on YouTube, etc., is now available.
The main cut is a wide pitch step cut with a shark cut as the starting point.
Despite its heavy weight of 20,0g, the main cut focuses on finger hooking to achieve a powerful throw.
The rhombus-like torpedo shape outline is a royal design that can be recommended for everyone.
STAR represents Hoshina's name, herself, and QUEEN represents her target, the Queen of the World.
Specifications
Material: 90% tungsten
Total length: 45.5mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Model Items
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Seina Nihonyanagi Black LJPY 4,500 ( USD 28.16 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Seina Nihonyanagi Black MJPY 4,500 ( USD 28.16 )
-
SHADE
Seina Nihonyanagi COLLABORATION T-SHIRT 2024 White MJPY 4,000 ( USD 25.02 )
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case strap 2025 Seina NihonyanagiJPY 2,000 ( USD 12.51 )
-
SHADE
Seina Nihonyanagi COLLABORATION T-SHIRT 2024 White XXLJPY 4,000 ( USD 25.02 )
-
SHADE
Seina Nihonyanagi COLLABORATION T-SHIRT 2024 White LJPY 4,000 ( USD 25.02 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )