Darts / 【DYNASTY】KATANA ORTEGA LUNGO Nobuhiro Yamamoto model 2BA 20.0g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
MEDIO & LUNGO, the extra editions of Nobuhiro Yamamoto's ORTEGA series, are now available!
From the short range to the middle range... And now, the long range....
From the very short ORTEGA2 with an overall length of 35mm to the mid-range MEDIO with a highly maneuverable 41mm.
And then there is LUNGO, a long range 47mm that is extremely stable.
Inheriting ORTEGA's unique outline, the new models are easier to handle and more flexible, with the characteristic double ring as the main feature.
The MEDIO is 6mm longer than the 35mm ORTEGA2, and the LUNGO is 6mm longer than the 35mm ORTEGA2, expanding the possibilities of the series.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 47.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Nobuhiro Yamamoto Model Items
-
DYNASTY
KATANA ORTEGA2.2 Nobuhiro Yamamoto model 2BAJPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Nobuhiro Yamamoto Model NOBU2 Shape KAMIK PurpleJPY 950 ( USD 6.03 )
-
DYNASTY×FlightL
NOBU Model PurpleJPY 850 ( USD 5.40 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO NOBU2 NOBUHIRO YAMAMOTO MODEL Slim WhiteJPY 850 ( USD 5.40 )
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE NOBUHIRO YAMAMOTO ModelJPY 3,700 ( USD 23.54 )
-
DARTSLIVE
SUPER DARTS2024 × DARTSLIVE PLAYER GOODS Nobuhiro YamamotoJPY 5,000 ( USD 31.81 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )