Darts / 【DYNASTY】KATANA KIRYU kou Jun Matsuda Model 2BA 21g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Diamond Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
First generation "Kiryu" x "Kiryu 4" = "Kiryu Kou".
The "Kiryu KOU" is a fusion of the outline of the overwhelmingly popular first generation "Kiryu" and the HISHIGATA knurling of Jun Matsuda's design, which was used in the "Kiryu 4".
The first and only one in the series, it has an exquisitely angled taper, and the fusion of the art of ticking that brings out the best performance is mind-blowing.
The 17g setting is a perfect balance of the values that Jun Matsuda was so particular about in the first generation Kiryu.
And the extra edition, which ignores Kiryu's setting, uses 95% tungsten and has a heavyweight 21g setting, which is sure to make an impact from the first throw.
The 17g model is finished in the "typical" colors of Black × Silver.
The 21g version is finished in the challenging and aggressive Black x Red color!
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Jun Matsuda Model Items
-
DYNASTY
KATANA KIRYU4 Jun Matsuda Model 2BAJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU4 Jun Matsuda Model 2BA 21gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU 2 Jun Matsuda Model SteelJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU4 Jun Matsuda Model SteelJPY 13,800 ( USD 86.94 )
-
DYNASTY
KATANA Kiwami KIRYU2 ZERO Jun Matsuda Model 2BAJPY 8,479 ( USD 53.42 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU Jun Matsuda Model 2BAJPY 15,800 ( USD 99.55 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )