Darts / 【TIGA】EMPRECHU 5 Fusion Yukie Sakaguchi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.3mm |
| Weight (barrel Only) | 16.7g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.7mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Yukie Sakaguchi, who has been competing at the top of the annual ranking in JAPAN LADIES and also won the singles championship at the WDF ASIA PACIFIC CUP in steel darts, has released her latest model "EMPRECHU V" Fusion model!
Like the previous EMPRECHU Fusion series, this model combines titanium on the front side and tungsten on the rear side for a rear center of gravity.
The Fusion model has a straighter outline, making it a must-have for users of straight barrels.
Specifications
Material: 90% tungsten + titanium
Overall length: 45.3mm
Maximum diameter: 7.7mm
Barrel weight: 16.7g
Standard: 2BA
Center of gravity: Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yukie Sakaguchi Model Items
-
TIGA
LYKA Yukie Sakaguchi Model S-DARTS LIMITED EDITION SteelJPY 14,850 ( USD 93.56 )
-
TIGA
EMPRECHU SIESTA Fusion Yukie Sakaguchi Model S-DARTS LimitedJPY 19,800 ( USD 124.75 )
-
SANGREAL×TRiNiDAD
Valmez 2BAJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
TIGA
LYKA2 Yukie Sakaguchi Model S-DARTS LIMITED SteelJPY 15,950 ( USD 100.49 )
-
TIGA×TRiNiDAD
GOMECHU3 FusionJPY 22,000 ( USD 138.61 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )