Darts / 【TIGA】UNRAVEL Fusion Junya Furuta Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Length | 43.6mm |
| Weight (barrel Only) | 16.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.9mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
TIGA's youngest player, Junya Furuta, who is based in Osaka and competes in Japan, has released his signature "UNRAVEL" Fusion model for the first time!
The Torpedo type shape is designed to have a front center of gravity, but the combination of titanium on the front side and tungsten on the rear side has realized a balance with a rear center of gravity.
The helical cut, which provides a good hooking action, has been retained, and the maximum diameter is thicker than that of the tungsten model, which is notable for the sense of security at the time of grip and release.
Specifications
Material: 90% tungsten + titanium
Overall length: 43.6mm
Maximum diameter: 7.9mm
Barrel weight: 16.2g
Standard: 2BA
Center of gravity: Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Model Items
-
TIGA
UNRAVEL Junya Furuta Model LimitedJPY 14,850 ( USD 93.56 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2025 Junya FurutaJPY 3,000 ( USD 18.89 )
-
SHADE×TIGA
SPECIAL COLLABORATION Junya Furuta COLLABO T-shirt Black XLJPY 4,000 ( USD 25.20 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel Junya FurutaJPY 3,000 ( USD 18.89 )
-
TIGA
TIGA PLAYERS TUMBLER Junya FurutaJPY 2,000 ( USD 12.60 )
-
SHADE×TIGA
SPECIAL COLLABORATION Junya Furuta COLLABO T-shirt Black MJPY 4,000 ( USD 25.20 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )