Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE RIELL VII Mayu Shimizu Model 2BA 19g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The RIELL series, which first appeared in September 2015, is finally numbered 7.
The long-standing image of the series has been overturned, and everything has been renewed.
Shimizu's conception of this new series was based on the double rings in the main area that create a precise grip and exquisite hooking action.
In order to maximize the power of this main area, the outline was also revised to increase the propulsive force.
The new RIELL has evolved boldly without fear of change to win.
The 19g Rainbow and 21g Black & Gold with Shimizu's color blue line have been completed.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Mayu Shimizu Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE RIELL VI Mayu Shimizu Model 2BA 19.5gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE"RIELL II plus"SHIMIZU MAYU MODELJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE RIELL V Mayu Shimizu Model 2BA 18gJPY 11,800 ( USD 74.34 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO MAYU SHIMIZU MODEL MAYU ver.3 Shape BlueJPY 850 ( USD 5.35 )
-
DYNASTY
-FLOW"RIELL 80"SHIMIZU MAYU ModelJPY 8,479 ( USD 53.42 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE RIELL VII Mayu Shimizu Model 2BA 21gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )
Recently checked items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE MANTRA Alex Reyes Model SteelJPY 13,800 ( USD 86.94 )
-
DMC
batras Sabre 2BAJPY 19,800 ( USD 124.75 )
-
DMC
BATRAS Sidewinder PartsW Gold FrontJPY 8,800 ( USD 55.44 )
-
Harrows
DIMPLEX S3 TAPERED 2BA 18gJPY 12,500 ( USD 78.76 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU4 Jun Matsuda Model SteelJPY 13,800 ( USD 86.94 )