Darts / 【D.craft】DARTS TRACER 90 STARDUST
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 49.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
DARS TRACER is a new darts product developed to improve darts skills.
By attaching a special LED unit inside the barrel, the shaft of the darts emits light, making the trajectory of the darts clearer and allowing the user to check the trajectory of the darts themselves.
Also, the movement of the barrel from take-back to follow-through can be clearly confirmed by slow-motion filming, helping to improve technical aspects such as the cause of lost throws and problems with throws.
The luminous darts are also highly entertaining, and a new darts scene will be created when luminous darts are flown over the scene.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 49.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS TRACER exclusive LED unit (red) 3pcs.
*Accessory parts are subject to change without notice.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
TWIN PACK Clear MediumJPY 583 ( USD 3.70 )
-
MONSTER
THE WORKS PROPLAYERS EDITION FREYR STEEL 20gJPY 7,700 ( USD 48.99 )
-
one80
Hiromitsu Tsuji Model ver.3 Blue 2BA 19gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
SHADE
Mikuru Suzuki Support T-SHIRT 2023 XLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
one80
world champion Beau Greaves Model 2 VHD Steel 21gJPY 12,100 ( USD 76.98 )
-
TARGET
HADES SHUNPEI NOGE Model GHOST LIMITED EDITION 2018JPY 24,241 ( USD 154.24 )