Darts / 【D.craft】DARTS TRACER 90 VEGA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.8g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
DARS TRACER is a new darts product developed to improve darts skills.
By attaching a special LED unit inside the barrel, the shaft of the darts emits light, making the trajectory of the darts clearer and allowing the user to check the trajectory of the darts themselves.
Also, the movement of the barrel from take-back to follow-through can be clearly confirmed by slow-motion filming, helping to improve technical aspects such as the cause of lost throws and problems with throws.
The luminous darts are also highly entertaining, and a new darts scene will be created when luminous darts are flying around.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 18.8g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS TRACER exclusive LED unit (red) 3pcs.
*Accessory parts are subject to change without notice.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TARGET
POWER-8ZERO straight PHIL TAYLOR'S 80% STEEL 24g 200211JPY 7,599 ( USD 48.35 )
-
doctor cool
doa0021JPY 6,050 ( USD 38.48 )
-
TARGET
RVB 80 Raymond van Barneveld STEEL 21g 100122JPY 7,599 ( USD 48.35 )
-
TARGET
AGORA A01 STEEL 24g 100201JPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
harrows
PRIME flight 7500JPY 489 ( USD 3.11 )
-
TARGET
POWER Titanium Shaft G8 Black Short 380040JPY 2,341 ( USD 14.89 )