Darts / 【TRiNiDAD】Romero TYPE3 ST Natsumi Iwata Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The first straight model in the ROMERO series, designed to provide excellent pull-out performance.
TRiNiDAD Undisputed Natsumi Iwata ROMERO TYPE3 straight model.
The basic cut configuration is the same as ROMERO TYPE3, but a straight model has been developed in pursuit of better penetration.
The straight shape allows the user to feel the grip of the main cut section more.
The cut layout to the rear part of the barrel is adopted to transmit power to the end of the release.
The "ST" barrel is designed to provide a different release feel from the ROMERO TYPE3, and can be used with a variety of grips and throws to meet the expectations of players.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 48.0mm
Maximum diameter: 6.2mm
Barrel weight: 18.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Natsumi Iwata Model Items
-
CONDOR
AXE KIKYO NO HANA Natsumi Iwata Model Small Extra Long Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2023 Romero2JPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
CONDOR
AXE KIKYO NO HANA Natsumi Iwata Model Standard Extra Long Clear Blue GreenJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE BLACK CAT Natsumi Iwata Model Small Extra Long WhiteJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
PRO Romero Natsumi Iwata Model SteelJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
CONDOR
AXE KIKYO NO HANA Natsumi Iwata Model Standard Short Clear PurpleJPY 1,879 ( USD 11.83 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )