Darts / 【JOKERDRIVER】CRYSTAL MENACE
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
-Strong cut in the center of the face...
Torpedo barrel with a cut of approximately 38mm for an overall length of 45mm.
Different cuts are used for the straight and tapered portions with a maximum diameter of 7.5mm in the center.
The rear portion is a mild cut and the center portion is a very strong cut.
While the base outline is a simple torpedo,
The central cut of approximately 17mm is not only a marker to suppress grip errors, but also a powerful cut that can be used as a main grip,
If you use it as your main grip, you will feel as if you are throwing a straight barrel with a powerful cut.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 45mm
Maximum diameter: 7.5mm
Barrel weight: 18.5g
Center of gravity: Center
Standard: 2BA
MADE IN JAPAN
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Factory and tungsten itself are different from ZERO.
Barrel logo printing, package color and specifications,
The color and specifications of the package and the contents of the accessories are subject to change without notice.
The color may differ slightly from the picture depending on the way you see it or the environment.
Please understand this in advance.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
DMC
Hawk Masaki2 SP blackJPY 15,277 ( USD 97.20 )
-
UNICORN
NOIR 90% TUNGSTEN MICHAEL SMITH 24G No.27821JPY 13,037 ( USD 82.95 )
-
JOKERDRIVER
-ZERO- AKUTSU2 PolishJPY 71,500 ( USD 454.94 )
-
UNICORN
NOIR 97% TUNGSTEN JELLE KLAASEN 22G No.27831JPY 16,093 ( USD 102.38 )
-
TARGET
BLACK MARQUE DRAGON 3.0 Leslie Lee Model SWISS POINT 23g 190583JPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
one80
CHAMELEON TOPAZ Steel 24gJPY 14,300 ( USD 90.98 )