Darts / 【UNICORN】Shiori Sato Model Aile 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Micro Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
TAISHO: "A balance of rigidity and finesse in every throw. A darts barrel that fits comfortably in the hand and penetrates the target.
Hiroto Ichimiya's Unicorn 1st model "TAISHO". The design of the TAISHO combines the reliability to "penetrate the core" and the sensitive control performance, which is the result of the senses trained in the field of competition.
Weight: 19.5 oz. Weight: 19.5g
The slightly heavier design achieves straightness and stable flight. The exquisite balance is neither too light nor too heavy, and the sensation that remains in the hand enhances the reproducibility of throws. It takes the player's release in an honest manner and produces ideal arrow speed.
? Overall length: 46.0mm
Slightly longer overall length provides greater grip freedom and stability. It is suitable for players who prefer a firm grip and supports a stable release without sacrificing the fine feel of fingertip manipulation.
? Maximum diameter: 7.2mm
A 7.2mm diameter is adopted for easy gripping and efficient force transmission. A perfect balance of fit when gripping and slimness that suppresses interference between barrels is achieved. This contributes to both control and grouping.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 19.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Hiroto Ichimiya Model Items
-
L-Flight × unicorn
EZ Hiroto Ichimiya Model ver.1A dimple Standard BlackJPY 990 ( USD 6.22 )
-
GRAN DARTS
Professional series ASLAN HYBRID No.5JPY 10,175 ( USD 64.07 )
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile SteelJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
L-Flight
flf1992 ShapeJPY 764 ( USD 4.80 )
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile 2BAJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
TRiNiDAD
PRO Leon Type3 Hiroto Ichimiya model steelJPY 11,000 ( USD 69.27 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )