Darts / 【TIGA】FLUMINOUS3 Yuki Shimanouchi Model Limited Edition 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.9mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Yuki Shimanouchi's signature model, LUMINOUS3, is the newest addition to the TIGA LUMINOUS lineup.
The main cut is a wing cut.
Combined with the taper, the design makes it easy to transmit power to the barrel.
The rear and front end sections feature ring cuts for the first time in the series.
This is effective in stabilizing the grip.
The orthodox specifications and outline make this barrel easy to use for everyone from beginners to advanced players.
The front end is also vertically cut, giving the barrel a brave visual appearance like the claw marks of a black panther, the image character of the players.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter: 6.9mm
Barrel weight: 16.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yuki Shimanouchi Model Items
-
TIGA
FLUMINOUS3 Yuki Shimanouchi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
SHADE
SPECIAL COLLABORATION Yuki Shimanouchi COLLABO T-shirt Red MJPY 4,000 ( USD 25.02 )
-
TIGA
FLUMINOUS3 Yuki Shimanouchi Model Limited Edition 2BAJPY 14,850 ( USD 92.92 )
-
SHADE
SPECIAL COLLABORATION Yuki Shimanouchi COLLABO T-shirt Red XXLJPY 4,000 ( USD 25.02 )
-
SHADE
SPECIAL COLLABORATION Yuki Shimanouchi COLLABO T-shirt Black LJPY 4,000 ( USD 25.02 )
-
TIGA
FLUMINOUS2 Yuki Shimanouchi Model SteelJPY 12,100 ( USD 75.71 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )