Darts / 【TRiNiDAD】CARLOS TYPE3 Yoshinobu Takemoto Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The TRiNiDAD CARLOS TYPE3 is a barrel that can be thrown with confidence even with a grip that has a small contact area with the barrel.
Yoshinobu Takemoto Model The third Carlos Type3.
The overall length has been changed from the previous model to 41mm.
The rear shark cut was repeatedly adjusted to match the shape of the grip, which emphasizes the fingertips, to create a barrel that can be thrown with confidence even with a grip that has little ground contact area with the barrel.
The cut in the center of the barrel is placed stronger in order to realize "push out" more clearly, and the gentle taper in the front part of the barrel makes it a barrel with good pull out characteristics as well.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 41.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Yoshinobu Takemoto Model Items
-
CONDOR
Yoshinobu Takemoto Model DEIGO small medium blackJPY 1,120 ( USD 7.06 )
-
TRiNiDAD
BENITEZ Yuma Kimura Model SteelJPY 11,999 ( USD 75.60 )
-
TRiNiDAD
CARLOS TYPE3 Yoshinobu Takemoto Model SteelJPY 11,999 ( USD 75.60 )
-
CONDOR
Yoshinobu Takemoto Model DEIGO small medium whiteJPY 1,120 ( USD 7.06 )
-
TRiNiDAD
PRO CARLOS TYPE2 Yoshinobu Takeuchi Model SteelJPY 11,999 ( USD 75.60 )
-
CONDOR
Yoshinobu Takemoto Model DEIGO small short whiteJPY 1,300 ( USD 8.18 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )