Darts / 【DYNASTY】KATANA ORTETGA JIKA cincuenta Nobuhiro Yamamoto model 2BA 21g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
JIKA cincuenta", a straight sword model, is newly released from Nobuhiro Yamamoto's popular ORTEGA series!
Based on the "ORTEGA2" model used by the famous Nobuhiro Yamamoto, the new model has been scaled up significantly to 50.0mm in length while maintaining the appeal of the straight sword style.
This allows for both a stable release and precise control.
It can also be used with a wider variety of grip styles.
The balanced design with a maximum diameter of 6.8mm remains unchanged.
Series-stabilizing double ring cuts are placed front and back to provide a firm grip on the fingertips.
This is truly a crystallization of "functional beauty" that responds to the player's delicate sense of release.
In addition to the Brown × Gold (NOBU color), which is synonymous with Yamamoto, a chic Black × Gold color is also available.
Two types of weights are available to match your playing style: 【21g】 and 【23g】.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Nobuhiro Yamamoto Model Items
-
【L-Flight】】PRO Nobuhiro Yamamoto Model Shape KAMI MIX JPY 920 ( USD 5.79 )
-
DYNASTY
KATANA ORTETGA JIKA cincuenta Nobuhiro Yamamoto model 2BA 23gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE NOBUHIRO YAMAMOTO ModelJPY 3,700 ( USD 23.30 )
-
DYNASTY
KATANA ORTETGA JIKA cincuenta Nobuhiro Yamamoto model 2BA 21gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY×FlightL
NOBU Model YellowJPY 850 ( USD 5.35 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Nobuhiro Yamamoto Model NOBU2 Shape KAMIK PurpleJPY 950 ( USD 5.98 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )