Darts / 【TRiNiDAD】BENITEZ Yuma Kimura Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Yuma Kimura's first model BENITEZ.
The concept of this new model is to fly the barrel firmly on the finger. The ring cut on the entire body and the ring cut + vertical cut at the back make this barrel suitable for various conditions and environments.
The wide, deep-groove ring cut allows the player to feel a firm cut, which allows the player to swing the arm firmly during throwing.
Together with the weight of 2BA 20.0g and Steel 22.0g, the barrel is able to achieve the intimidating flight that is Yuma Kimura's signature.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: Hard
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Yoshinobu Takemoto Model Items
-
TRiNiDAD
Carlos Yoshinobu Takemoto ModelJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
CONDOR
Yoshinobu Takemoto Model DEIGO small long whiteJPY 1,300 ( USD 8.27 )
-
TRiNiDAD
PRO CARLOS TYPE2 Yoshinobu Takeuchi Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
CONDOR
Yoshinobu Takemoto Model DEIGO small short whiteJPY 1,300 ( USD 8.27 )
-
CONDOR
Yoshinobu Takemoto Model DEIGO small medium whiteJPY 1,120 ( USD 7.12 )
-
CONDOR
Yoshinobu Takemoto Model DEIGO small medium blackJPY 1,120 ( USD 7.12 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )