Darts / 【TRiNiDAD】LAW TYPE4 James Law Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 49.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The LAW TYPE4 has a more sophisticated form and functionality.
This is the 4th edition of James Law, TRiNiDAD UNIFIED PLAYER in Hong Kong.
This new model has been brushed up from the previous one, and has been reborn with a more sophisticated form and functionality.
The shape clearly limits the grip point, allowing the user to always release in the same position and with the same sensation.
A no-cut area is placed in the front.
This minimizes interference with the fingers when releasing the dart, and while producing a smooth, extended flight, the design secures a firm dart release and pursues a good hand release.
The main grip section features a deep ring cut.
Despite its sleek appearance, it is designed to transmit power to the darts with a firm feeling on the fingers.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 49.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity: Semi-Rear
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
James Law Model Items
-
CONDOR
AXE JL James Law Model Small Long WhiteJPY 1,680 ( USD 10.58 )
-
CONDOR
AXE JL James Law Model Small Short WhiteJPY 1,680 ( USD 10.58 )
-
CONDOR
AXE JL James Law Model Wing Slim Short Clear GreenJPY 1,680 ( USD 10.58 )
-
TRiNiDAD
LAW TYPE4 James Law Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
TRiNiDAD
LAW TYPE4 James Law Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
TRiNiDAD
LAW TYPE3 James Law Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.60 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )