Darts / 【TARGET】PRIME SERIES RAPTOR GENERATON 6 GEORGE NISHITANI MODEL SWISS POINT 24g 190594
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
TARGET PRIME SERIES
GEORGE NISHITANI
RAPTOR GENERATION-6
The 6th generation RAPTOR G6 used by Joji Nishitani
The latest in the RAPTOR series that combines sophistication and practicality.
Straight barrel darts designed for all players seeking style, stability and control.
Straight Barrel ? Ease of handling and versatility
Straight barrel for a wide range of players, from beginners to advanced players, adapts to various grip styles and throwing techniques.
Smooth flight with a design that emphasizes balance
Carefully calculated center-of-gravity balance of the barrel achieves a smooth and stable flight trajectory. Accurate throws are possible without effort.
Dual zone grip design
Different grid-cut gripping zones are placed at the front and back of the barrel. The dual grip design optimizes comfort and control for both front and back throw styles.
PVD Rose Gold Coating
Elegant PVD rose gold coating for both wear resistance and beauty. Stylish appearance for long-lasting use.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 44.0mm
Maximum diameter: 7.20mm
Barrel weight: 24.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Point used: 340032 SWISS SILVER NANO POINT 30MM
Joji Nishitani Model Items
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 George Nishitani Black XLJPY 4,500 ( USD 28.22 )
-
TARGET
PRIME SERIES RAPTOR G2 GEORGE NISHITANI Model 210147JPY 12,100 ( USD 75.92 )
-
8FLIGHT
Joji Nishitani model G2 Shape White 400180JPY 880 ( USD 5.51 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2025 George NishitaniJPY 3,000 ( USD 18.82 )
-
TARGET
PRIME SERIES RAPTOR GENERATION-5 GEORGE NISHITANI Model SWISS POINT 190515JPY 22,800 ( USD 143.06 )
-
8FLIGHT
Joji Nishitani model Tear Shape WhiteJPY 880 ( USD 5.51 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )