Darts / 【UNICORN】AIKI OISHI Model Gorille 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Gorille: "A darts barrel that combines overwhelming presence and power with solid control.
Unicorn player Aiki Oishi's first model Gorille is now available, a new model from Unicorn Japan that, as its name suggests, symbolizes power, but is also designed with precision to respond to delicate throws. This model faithfully reproduces the real-world feel of Aiki Oishi's game.
Weight: 20.0g (barrel only)
The solid weight creates a sharp, straight line and a long flight. Ideal for players who prefer power-loaded throws and those who value a stable trajectory.
Overall length: 42.0mm
The shorter overall length design provides greater control in the hand, allowing for quick setups and fast-paced throws. It provides a stable grip despite its compact size.
Maximum diameter: 7.0mm
The combination of a maximum diameter that fits the fingers firmly and a moderate cut provides a sense of security at the moment of gripping. Direct transmission of force enables precise control to the targeted point.
■Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Aiki Oishi Model Items
-
L-Flight
EZ Aiki Oishi Model ver.1 Shape MIXJPY 880 ( USD 5.53 )
-
TRiNiDAD
OLIVARES2 Aiki Oishi Model スティールJPY 11,999 ( USD 75.57 )
-
TRiNiDAD
OLIVARES2 Aiki Oishi Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.57 )
-
COWBOY GRANDPRIX
Highend model Meteor No.5JPY 7,700 ( USD 48.48 )
-
UNICORN
AIKI OISHI Model Gorille SteelJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
GRRM
Australia Duranbah Aiki Oishi ModelJPY 10,499 ( USD 66.12 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )