Darts / 【SANGREAL】LUCIA MAIKO ONO Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | sangrial |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Triple ring cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
A simple design that has been sharpened and refined.
SANGREAL Maiko Ono's signature model was born.
The name is "LUCIA".
By alternating ring cuts and double ring cuts, an exquisite gripping feel that accompanies every throw is achieved.
The ring cut with engraved accents is the lifeline that Maiko sought
In addition, the micro ring assists the thumb and index finger, while the forward taper and narrow ring cut naturally guide the middle finger.
The design concept that matches all fingers has sublimated the ideal into a single form.
- Simple, yet unwavering. A sense of stability that guides you every time you touch it. That is LUCIA.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Total length: 43.0mm
Maximum diameter:7.3mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Center of gravity:Front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
SANGREAL original clear card is included in each package. (Total 5 kinds)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )