Darts / 【TRiNiDAD】FREITAS TYPE4 Shota Sosogi Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Multifaceted Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The pinnacle of multifaceted barrels.
The FREITAS TYPE4 has become even bolder.
The length has been extended by 2mm and the weight has been increased to 20g. The solid ring cut and multifaceted cut also allow for more delicate control.
The darts can be sent out firmly from any grip, and its propulsive power is the best in the series.
The traditional straight shape and multi-faceted cut provide an unparalleled level of perfection in this series.
The steel model weighs 22.0g, giving it a heavier feel.
We hope you will experience the Freitas Type4, which combines tradition and confidence.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.7mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Shota Sosogi Model Items
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2023 Freitas3JPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
TRiNiDAD
FREITAS TYPE3 Shota Sosogi Model SteelJPY 11,999 ( USD 75.60 )
-
CONDOR
AXE MUSICAL NOTE Shota Sosogi Model Small Long MIXJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE INAZUMA TIGER Shota Sosogi Model Small Long MIXJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE MUSICAL NOTE Shota Sosogi Model Small Short MIXJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE MUSICAL NOTE Shota Sosogi Model Standard Short MIXJPY 1,879 ( USD 11.83 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )