Darts / 【Hyper electra】Mushup Shiori Nakane Model S-DARTS Limited Edition
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | hyperelectra |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 41.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.45mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 156.65 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/8 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Mushup is not designed to fit the barrel, but to fit you.
Mushup" is a word coined from the word "mashup", which means "cut" in Japanese, and this barrel was created to maximize the use of the multiple cuts.
This is a combat type barrel named after the professional who uses it, as he himself is active in various fields.
The use of compound cuts eliminates the possibility of unstable friction when the barrel leaves the hand by complicating the amount of information from the barrel taper to the finger, by recalculating the layout of many barrels up to now.
By adjusting the balance so that the arrow angle at the lowest point is always stable and the darts always leave the hand, we have designed a dart that always transmits the same output from beginners to tour pros.
This barrel enables the same output and timing required for darts.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 41.5mm
Maximum diameter: 7.45mm
Barrel weight: 17.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 91.27 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 112.34 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.38 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.44 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 105.32 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 98.30 )
Recently checked items
-
TIGA
STAR QUEEN2 Seina Nihonyanagi Model Limited EditionJPY 19,800 ( USD 126.39 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS2024 PLAYER SET Sayaka SasakiJPY 5,000 ( USD 31.92 )
-
CONDOR
BEAK WITH CUT 50mmJPY 1,680 ( USD 10.72 )
-
PICPIN
Colorful Ster AJPY 770 ( USD 4.90 )
-
Harrows
CLIC Standard gradation Deep Orange ShortJPY 660 ( USD 4.21 )
-
Fit
GEAR Shaft fis8811 ["Normal"] ["Spin"]JPY 1,130 ( USD 7.21 )