Darts / 【S4】WORLD END VIII
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , delta cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 156.65 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/8 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
A rhombus type long torpedo barrel.
The beauty of this shape is its easy-to-understand grip position.
To grip the barrel, the thumb and forefinger are placed between the center cutout, and the index finger is placed on the rear taper.
This grip-free outline provides excellent stability every time!
Shark cut and reverse shark cut in the center, double ring cut at the rear, quadruple ring cut, delta cut, etc.
The various cuts allow for a comfortable release at the time of release.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.5mm
Weight: 19.5g (barrel only)
Center of gravity: Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 91.27 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 112.34 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.38 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.44 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 105.32 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 98.30 )
Recently checked items
-
haa0011 JPY 550 ( USD 3.50 )
-
Harrows
SUPERGRIP FUSION SHAFT Medium Black/ClearJPY 990 ( USD 6.31 )
-
S-DARTS ECO BAG JPY 1,078 ( USD 6.87 )
-
MISSION DARTS MISSION Alimix Spin Spare Top Red JPY 220 ( USD 1.39 )
-
JOKER DRIVER
jos0431 WhiteJPY 660 ( USD 4.21 )
-
Harrows
SUPER GRIP CARBON SHAFT MEDIUM BLACK/REDJPY 1,540 ( USD 9.82 )