Darts / 【TRiNiDAD】COTTO TYPE3 Takayuki Masatsu Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 54.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
COTTO TYPE3 can be used for any grip tension.
The third COTTO TYPE3 by Takayuki Masatsu.
The maximum diameter has been enlarged to reduce the play in the grip as much as possible in order to have a stable grip, and with the sharp cut inherited from the previous model, this barrel can be used with any grip tension.
The overall length and the cut that creates Takayuki Shozu's unique darts flight have made it a barrel with a strong presence as a one and only barrel.
The more you use this model, the more you will get used to the cut, and we hope you will love this model for a long time.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 54.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: Hard
Center of Gravity:Front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Takayuki Masatsu Model Items
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS2024 PLAYER SET Takayuki MasatsuJPY 5,000 ( USD 31.81 )
-
CONDOR
AXE The Armor Takayuki Masatsu Model Wingslim Long Olive greenJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
AXE The Armor Takayuki Masatsu Model Wingslim Short ClearJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2025 Takayuki MasatsuJPY 3,000 ( USD 19.08 )
-
SHADE
Takayuki Masatsu Portrait T-SHIRT 2023 White LJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
TRiNiDAD
COTTO TYPE3 Takayuki Masatsu Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.35 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )