Darts / 【TRiNiDAD】KID TYPE2 EVO Tomoya Goto Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The soft edition of the KID TYPE2 steel model was realized in response to many requests.
The KID TYPE2 steel model is a simple design with a ring cut, but it is characterized by its strength when flown and its good release in the hand.
Many users have voiced their desire for a softer barrel, and we have made adjustments to the center of gravity balance and barrel form, resulting in a barrel that can firmly utilize its features even with soft darts.
Vertical cuts were added to the front section to further stabilize the grip.
We hope you will experience the evolution of the barrel (EVO), which is the soft modeling of steel darts.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 22.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Tomoya Goto Model Items
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model SteelJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Short GreenJPY 1,879 ( USD 11.77 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Small Extra Long Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.77 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2024 KID3JPY 14,800 ( USD 92.66 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Medium GreenJPY 1,879 ( USD 11.77 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Long Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.77 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.19 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )