Darts / 【TRiNiDAD】KID TYPE3 EVO Tomoya Goto Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The soft edition of the KID TYPE3 steel model was realized in response to many requests.
Unlike previous models, the KID TYPE3 steel model is 46.0mm in length.
Therefore, some people thought it would be a good match for the soft model, and this is the long-awaited soft model.
The weight is now 21.5g, which is in line with soft darts, and a vertical cut has been added to the front for a more stable grip.
We hope that you will pick up the Kid Type 3 Evo, which is now firmly compatible with soft darts, while maintaining the same basic performance.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 46.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 21.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Tomoya Goto Model Items
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Medium Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Extra Long Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Medium GreenJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Short Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Short Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2024 KID3JPY 14,800 ( USD 93.24 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )