Darts / 【TRiNiDAD】Undisputed Gomez Type16 Yuki Yamada Model 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.72 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/30 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The GOMEZ TYPE16 has a more comfortable weight.
The weight has been changed from 22.6g of the original model to 20.0g, making the barrel suitable for any player.
The new barrel weight also makes it easier to handle for players who used to feel excessive force at the time of release.
The special color specification of this barrel is based on the gold color, which is typical of Yuki Yamada, and it is a barrel that combines functionality with a sophisticated appearance.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 52.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Yuki Yamada Model Items
-
CONDOR
AXE 120 Yuki Yamada Model WA-EN Standard Short Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.75 )
-
CONDOR
AXE WA-EN Yuki Yamada Model Small Short Clear SandJPY 1,879 ( USD 11.75 )
-
CONDOR
AXE WA-EN Yuki Yamada Model Small Long Clear RedJPY 1,879 ( USD 11.75 )
-
CONDOR
AXE 120 Yuki Yamada Model WA-EN Standard Medium Clear SandJPY 1,879 ( USD 11.75 )
-
CONDOR
AXE 120 Yuki Yamada Model WA-EN Small Medium Clear SandJPY 1,879 ( USD 11.75 )
-
CONDOR
AXE 120 Yuki Yamada Model WA-EN Small Medium Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.75 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.31 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.64 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.18 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )