Darts / 【CUESOUL】Aglaia2 Long Sayaka Sasaki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | QSOL |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The entire barrel is stripe-cut to enhance grip and fit firmly to the fingers.
It delivers smooth flight and excellent control performance.
The Aglaia2 series is available in two lengths, Long (45.0mm)/Short (38.0mm), while maintaining the weight of the original Aglaia.
By selecting the optimum length according to the player's form and grip position, a more natural throw and stability can be obtained.
For players seeking a smoother release, we also offer a No Grip model with no cut.
The shape is a near-straight, torpedo type.
The simple, straight design supports a stable release and leads to accurate throws.
The center-of-gravity design makes it easy to handle and suitable for a wide range of players.
This barrel is ideal for both beginners and advanced players to experience the ideal balance.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Sayaka Sasaki Model Items
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 3rd Yukie SakaguchiJPY 5,000 ( USD 31.81 )
-
CUESOUL
Aglaia Light Sayaka Sasaki ModelJPY 14,000 ( USD 89.07 )
-
CUESOUL
Aglaia2 No Grip Sayaka Sasaki ModelJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 5th Sayaka SasakiJPY 5,000 ( USD 31.81 )
-
SHADE
Bunny PRANKS T-shirts Ayaka Sasaki Model black&green XSJPY 3,899 ( USD 24.80 )
-
CUESOUL
Aglaia2 Short Sayaka Sasaki ModelJPY 16,000 ( USD 101.80 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )