Darts / 【UNICORN】Etsuko Oi Model Leopardess 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Triple ring cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Leopardess: "A leopard's throw that is both brilliant and sharp.
Unicorn player Etsuko Oi's first model Leopardess is now available. As the name suggests, the design is based on the image of a "leopardess," a barrel that is both supple and powerful.
Weight: 17.5g
The lightweight design provides high maneuverability and control with full of originality. Recommended especially for those who value stability in throwing.
Overall length: 48.0mm
Slightly longer barrel provides a wider grip area for a variety of grip styles. This model is suitable for female players and other users who want to have a well-balanced stance.
Maximum diameter: 6.8mm
Slim silhouette provides easy grip and smart release. The slim silhouette is easy to grip and provides a smart release.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 48.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )