Darts / 【TRIPLEIGHT】AXEBEC2 type-A Akihiko Owaku Model 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Multifaceted Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Akihiko Owaku's "Ideal Straight" returns with further evolution.
The XEBEC2 has a new world view with a beautiful blue color, renewing the image of the previous black and gold.
A no-groove area without a groove is placed at the rear.
A single micro ring is placed at the rear of the grip so that the finger will be absorbed at the moment the grip position is set.
The combination of the trimmed back and the nut/triangle in the front is a supreme combination that strongly supports the straight flight that is only possible with a straight line.
The "XEBEC style" of the new era is now complete, combining torque and operability in a sleek body measuring 51.0 mm in length and 6.5 mm in maximum diameter.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity: Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Akihiko Owaku Model Items
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape Black×GoldJPY 880 ( USD 5.50 )
-
TRIPLEIGHT
XEBEC DLC Akihiko Owaku Model 2BA 21gJPY 15,299 ( USD 95.74 )
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-B plain Akihiko Owaku Model 2BA 20.0gJPY 12,800 ( USD 80.10 )
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape White×BlackJPY 880 ( USD 5.50 )
-
TRIPLEIGHT
XEBEC Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
effort Zero Akihiko Owaku Model 2BA 21gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )