Darts / 【DYNASTY】KATANA KOTETU GEN Limited Edition 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Limited to 100 sets] After 8 years and a half since the release of the previous KATANA "Toratetsu", the new KATANA KOTETU GEN is now available!
The supreme design creates an imposing and spectacular atmosphere.
The grip area is always in a fixed position, providing an overwhelming sense of confidence.
New gear-shaped cuts are placed for even grip and pressure distribution to the fingertips, expanding stability and reproducibility.
The Toratoru Phantom is completed with a high initial velocity and a strong, beautiful trajectory.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 20.0g
Specification: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 151.51 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )