Darts / 【Harrows】DAMON HETA MODEL SERIES 4 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 156.65 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/8 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The PDC player "DAMON HETA" model.
Series 4 inherits the taper shape trusted by DAMON HETA, and features precisely placed ring cuts that enhance grip stability.
Precision sandblasting between the cuts provides excellent feel even under pressure during game play.
The red and black coloring of the Series 4 is the symbol of the "DAMON HETA" series, and it makes a strong visual impact.
The "DAMON HETA" has achieved great results in a short period of time, winning two championships and reaching the finals of the European Tour shortly after the introduction and adoption of the new setup.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50mm
Maximum diameter: 6.3mm
Barrel weight: 16g
Barrel match weight: ±0.05
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Damon Heta Model Items
-
Harrows
DAMON HETA MODEL SERIES 4 Steel 24gJPY 24,200 ( USD 154.48 )
-
Harrows
DAMON HETA MODEL SERIES 4 Steel 21gJPY 24,200 ( USD 154.48 )
-
harrows
DAMON HETA 4 1018JPY 489 ( USD 3.12 )
-
Harrows
DAMON HETA MODEL SERIES 4 Steel 23gJPY 24,200 ( USD 154.48 )
-
harrows
SILIKA FLIGHT DAMON HETA 2 STANDARD 5140JPY 489 ( USD 3.12 )
-
harrows
SILIKA FLIGHT DAMON HETA 3 STANDARD 5144JPY 489 ( USD 3.12 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 91.27 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 112.34 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.38 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.44 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 105.32 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 98.30 )