Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE GARUDA KEISUKE NAGOSHI MODEL 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Micro Cut , Multifaceted Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The A-FLOW BLACK LINE GARUDA is a straight line barrel that conveys the will of the user with its well-honed maneuverability and straight-line power.
Keisuke Nagoshi himself drew the drawings for this straight barrel, and completed it through numerous revisions and verifications.
A-FLOW "GARUDA" NAGOSHI KEISUKE MODEL
The "full cut configuration" is designed with a clear role for the front, center, and back of the barrel.
Rotation occurs naturally in any grip position, leading to a strong and smooth release.
Front: Micro-cuts are placed so as not to interfere with rotation. Realizes good finger release and stable initial speed.
Center: Double ring cut for a balance between force impact and release.
Soft models feature a 10-sided nut cut to increase the contact surface and reliably transmit force.
Rear: The cut is arranged to serve as the fulcrum of rotation and to clearly transmit "push" at release.
All of this is concentrated in a straight shape, and the maximum diameter of 6.4 mm is the ultimate in ease of use.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 48.0mm
Maximum diameter: 6.4mm
Barrel weight: 18.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )