Darts / 【TRiNiDAD】GUILLERMO Ryu Fukuda Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The sense of security to grip and supple throw.
Ryu Fukuda's first model GUILLERMO.
Ryu Fukuda's first model, made of ring-cut only.
The maximum diameter of 7.1mm gives a sense of security in the grip and enables a flexible throw.
The width and depth of the ring cut allows for a firm grip and a firm release, and a 0.2mm step is placed in the tapered section at the back to allow for a firm push out.
We hope you will pick up this Torpedo dart that we have made with the utmost care.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 52.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: Hard
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )