Darts / 【TRiNiDAD】RAUL Yasuyoshi Matsumoto Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , delta cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 46.5mm |
| Weight (barrel Only) | 22.5g |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The cut configuration is designed to reduce the release release and make it easier to apply rotation to the darts.
Yasuyoshi Matsumoto's first RAUL model.
Long Torpedo design at 46.5mm.
The main grip section has a strong delta cut with a dot cut to reduce release slippage and make it easier to apply rotation to the darts.
The front section also has a double ring cut with a vertical cut to feel a stronger grip throughout the barrel.
The soft model weighs 21.5g and the steel model weighs 22.5g, giving it a solid weight as well.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46.5mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 22.5g
Standard: Steel
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Yasuyoshi Matsumoto Model Items
-
COSMODARTS
Yasuyoshi Matsumoto v3 Yasuyoshi Matsumoto model SteelJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
Fit Flight
Yasuyoshi Matsumoto Model ver.3 Standard Natural 6 piecesJPY 1,600 ( USD 10.17 )
-
Fit Flight Air
Yasuyoshi Matsumoto Model ver.3 Standard Black S-DARTS LimitedJPY 970 ( USD 6.17 )
-
COSMO DARTS
REGULUSJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Yasuyoshi Matsumoto Black LJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
COSMODARTS
REGULUS Yasuyoshi Mathumoto ModelJPY 17,600 ( USD 111.98 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )