Darts / 【Harrows】GEO PARALLEL 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The GEO is the pinnacle of Harrows' tungsten models and the culmination of Harrows' technology.
The precision machining on the barrel is the result of rigorous testing and advanced manufacturing processes.
The cuts throughout provide the ultimate grip and feel for the player.
GEO is available in three sophisticated profiles: Parallel, Torpedo, and Bomb.
It guarantees a dart that blends perfectly with every player and throw style.
Visually, GEO has a presence that asserts its performance.
The barrel combines a durable two-tone blue titanium nitride coating with the original color of tungsten to create a luxurious, eye-catching aesthetic that reflects the technology inside.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.3mm
Barrel weight: 16.0g
Barrel match weight: ±0.05
Standard:2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
Conversion point x 3 (1 set)
Case x 2
Darts Figgit
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )