Darts / 【TRiNiDAD】EDER TYPE6 Hiroyuki Yoshino Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The firm hooking enables a stable release.
This model combines a simple ring cut with a vertical spiral cut.
The knurled cut, a characteristic of the series, is also applied to the main grip section to provide a stable release with a firm grip.
While the overall cut configuration is highly effective, the straight shape with a maximum diameter of 6.2 mm allows for a light throwing action.
The soft model has a lightweight design with an overall length of 48.0 mm and a weight of 18.5 g, while the steel model has an overall length of 51.0 mm and a weight of 22.5 g. These specifications are designed to transmit power more easily.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 48.0mm
Maximum diameter: 6.2mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Hiroyuki Yoshino Model Items
-
TRiNiDAD
EDER TYPE5 Hiroyuki Yoshino Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
TRiNiDAD
EDER TYPE4 Hiroyuki Yoshino Model SteelJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
TRiNiDAD
EDER TYPE4 Hiroyuki Yoshino Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
TRiNiDAD
EDER TYPE3 Hiroyuki Yoshino Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
TRiNiDAD
EDER TYPE6 Hiroyuki Yoshino Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
TRiNiDAD
PRO Eder Hiroyuki Yoshino Model steelJPY 11,000 ( USD 69.98 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )