Darts / 【TIGA】Rostfrei #01
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Stainless |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 10.8g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
TIGA proposes new possibilities for stainless steel barrels.
A barrel with both practical specifications and ease of use.
Ring cut and square cut are used for the main cut.
The simple but sure grip supports a stable release.
The reversible design allows the front and back to be used interchangeably, making it possible to set it up according to your grip and style.
This barrel is not only a great introductory barrel, but also a great choice for players who prefer a lightweight barrel for actual shooting.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 10.8g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )