Darts / 【TRiNiDAD】Roman Type7 Miyu Miyawaki Model 2BA S-DARTS Limited Edition
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.04 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/19 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Efficiently transmits power to the darts even with small force.
The cut of the main grip section has been changed to a design that adheres to the fingers.
This enables the darts to transmit power efficiently even with a small force.
The overall length and maximum diameter have been changed to 44mm and 7.4mm, respectively.
The overall shape is simpler than the previous model.
The steel model weighs 23.0g and achieves powerful flight and sting.
The symbolic Thunderbolt cut continues to be used, creating a barrel with an overwhelming impression.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 44.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 20.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Miyu Miyawaki Model Items
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Small Medium OrangeJPY 1,879 ( USD 11.81 )
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Standard Long OrangeJPY 1,879 ( USD 11.81 )
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Standard Medium OrangeJPY 1,879 ( USD 11.81 )
-
TRiNiDAD
Roman Type7 Miyu Miyawaki Model 2BAJPY 18,700 ( USD 117.57 )
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Standard Short Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.81 )
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Standard Medium Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.81 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.77 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.82 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.23 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.66 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.66 )