Darts / 【Joker Driver】NEXUS17 HIGH ROLLER Scuderia Rear
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.5mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The JOKER DRIVER has finally established itself as a barrel manufacturer recognized by top players.
JOKER DRIVER has finally established itself as a barrel manufacturer that is recognized by top players.
The JOKER DRIVER is made from A.L.M.T. Corp.'s Hevy Metal (registered trademark), which has a higher density and stability compared to materials used in overseas products.
(registered trademark) (95% tungsten, nickel, etc.), which is more dense and stable than foreign materials.
The product is manufactured completely in Japan, from the milling of raw materials to molding.
They are processed at a factory that also manufactures satellite parts (ultra-high performance and ultra-high quality).
The weight tolerance is less than 0.03g for a set of three, and the dimensional tolerance is within ±0.01mm for a set of three.
The weight tolerance is less than 0.03g for a set of three, and the dimensional tolerance is within ±0.01mm for a set of three.
Specifications
Material: 95% tungsten
Length: 40.5mm
Maximum diameter: 7.2mm
Weight: 16.5g
Balance: Rear
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Edge Sports
eds0201JPY 503 ( USD 3.20 )
-
ULTIMA DARTS
uls0054 ShortJPY 293 ( USD 1.85 )
-
Joker Driver
NEXUS15 GAMBLER Scuderia FrontJPY 44,000 ( USD 279.96 )
-
Joker Driver
HYBRID PG PISCES PinkGoldJPY 13,240 ( USD 84.24 )
-
ULTIMA DARTS
Tip Case ula1002 RedJPY 1,324 ( USD 8.42 )
-
L-Flight
flf2710 ShapeJPY 911 ( USD 5.79 )