Darts / 【Joker Driver】HYBRID PGCAPRICORNUS SLEEK
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 4BA |
| Maximum Diameter | 7.15mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
JOKER HYBRID is born, inheriting the characteristics of JOKER DRIVER!
The new PG is the result of the know-how cultivated in the JOKERDRIVER.
The special cut (super micro cut) has been considered impossible in overseas production.
It is a special model that adopts a lot of special cuts (super micro cuts) that have been considered impossible in overseas production.
Furthermore, by making the forward cut into a vertical groove, the grouping performance is improved.
It also improves the durability of the flight.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Standard: 4BA
Shape: Torpedo
Knurling: Ring cut, Micro cut
Length:39mm
Maximum Diameter: 7.15mm
Weight: 16.5g
Balance: Front
Contents
JOKER HYBRID CAPRICORNUS (Capricorn) PG 3pcs.
[Accessories]
Shaft x 1 set ・Tip x 1 set ・JOKER HYBRID Logo Flight x 1 set
The PG box will be red instead of the usual black.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.54 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )