Darts / 【Joker Driver】HYBRID PG ARIES2 SLEEK
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 4BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
JOKER HYBRID is born, inheriting the characteristics of JOKER DRIVER!
The new PG is the result of the know-how cultivated in the JOKERDRIVER.
The special cut (super micro cut) has been considered impossible in overseas production.
It is a special model that adopts a lot of special cuts (super micro cuts) that have been considered impossible in overseas production.
The shape is similar to CAPRICORNUS.
It features a reverse radius at the front of the barrel to further improve grouping performance.
This reverse radius is also a good landmark for those who place their fingers at the front of the barrel. The length of the front reverse radius is approximately 8.5mm.
Material: 90% Tungsten
Length: 39mm
Maximum diameter: 7.3mm
Weight: 16.5g
Center of Gravity:Front
Standard:4BA
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )