Darts / 【DMC】Phoenix STEEL 21g
( 1 )
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The DMC Steel Tip Series was developed with the concept of maintaining the same feel and grip as the Soft Tip Series without changing the outline of the Soft Tip Series as much as possible.
The concept behind the development of the Steel Tip series is to maintain the same grip feel.
All products are original and manufactured in Japan. Our commitment to precision has been inherited in the Steel Tip Series.
The same commitment to precision has been inherited in the Steel Tip series.
The accessories are subject to change.
Japan Review
3.00
1 Reviews
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2012-03-09
I think it's a good introduction to hard darts.
They fly very well!
2 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )