Darts / 【DMC】Diablo2 STEEL 20g
( 1 )
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut |
| Length | 38.5mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The DMC Steel Tip Series was developed with the concept of keeping the outline of the Soft Tip Series as much as possible
The concept of this series is to keep the same grip feeling.
All products are original and manufactured in Japan. Our commitment to precision has been inherited in the Steel Tip Series.
The same commitment to precision has been inherited in the Steel Tip series.
The accessories are subject to change.
Japan Review
3.00
1 Reviews
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2012-03-09
Easy to grip and the cut is firm on the fingers for a powerful throw!
Highly recommended!
0 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )