Darts / 【DMC】(Bronze) Phoenix 18g
( 2 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 43.5mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
It's not silver...it's not gold...
The Bronze Barrels were used as models for some DMC players.
The stylish shine of this barrel is truly for adults.
Japan Review
3.50
2 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2012-03-07
I originally used Phoenix ACUTE.
I was originally using a Phoenix ACUTE and replaced it with a 2BA because I was concerned about it sagging a little in front of the target.
I rewarded myself when I was about to get an A-flat, with a braned finish!
At first I was impressed with the ease of use of the bronzed finish!
The tone of the machine went up a lot!
Later, when the bronze finish wore off, it slipped and I had trouble with the grip....
I am planning to replace it with Phoenix silver...
1 people found this helpful
2012-03-09
It is very easy to throw because it takes a firm cut.
Different materials make a difference in the feel of the throw, so please give it a try!
0 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )