Darts / 【DMC】4BA Falcon ACUTE
( 3 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Wing Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 4BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
4BA tip only.
The world's first Acute made from a single piece of wood from the barrel.
The cuts are arranged in three wide strips at the rear and six strips at the center with narrower intervals.
This model has a slightly front-centered design.
Japan Review
3.33
3 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
2 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2012-03-09
The cut is solid and the r place to grip is very easy to find!
2 people found this helpful
2012-03-09
The cut is a good barrel that is firm on the fingers.
2 people found this helpful
2012-03-06
The cut is firm enough that it won't slip and very easy to throw!
1 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )