Darts / 【DMC】RAVEN Silver 18g
( 3 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Wing Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
This is a very simple barrel with a beautiful shape.
Recommended for those who don't like unnecessary grooves and cuts.
It also features a front center of gravity for better flight.
Please note that the accessories are subject to change.
Japan Review
4.00
3 Reviews
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2013-01-05
The DMC is finished as expected of a domestic product. However, the metal surface deteriorates quickly even though it is made in Japan, so I give it 3 stars.
4 people found this helpful
2013-01-13
The narrow grip position makes it easy for women to handle.
The barrel has a tip center of gravity and is easy to use for beginners.
2 people found this helpful
2012-12-27
Recommended for those who don't like barrels with too strong a cut. The quality is DMC, which is reliable. It is also good for those who want to own a DMC.
2 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )