Darts / 【EDGE SPORTS】SCARLET
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Edge Sports |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 15.3g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
A light barrel that can be flown with ease due to its ultra-light design.
It has a thin outline while maintaining the torpedo speed.
It can be thrown as if it were a straight barrel.
Also, for those who are thinking of switching from a straight barrel to a torpedo
to the Torpedo from a straight barrel.
The shallow ring cut in the center and
The shallow ring cut at the center and the edgy ring cut at the end of the barrel
The shallow ring cut in the center and the edgy ring cut at the end of the barrel play different roles for each finger when releasing the lure.
The shallow ring cut in the center and the edgy ring cut at the end of the barrel
The shallow ring cut in the center and the edgy ring cut at the end of the barrel play different roles for each finger during the release process.
Maximum diameter: 6.8mm
Length: 41.0mm
Weight: 15.3g
[Special offer for purchasers]
In addition, this product comes with
This product comes with one set of [Master Shaft].
Size: Invito Color: Random
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
SANGREAL
Bandiera Tomoya Tsumura Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.70 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )