Darts / 【CANIS MAJOR DARTS】M46X
( 4 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | CANIS MAJOR DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.8g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Successor model to the M46.
The rear serrations have a double ring cut with different steps.
By making all the rings smaller little by little, a powerful forward flight is realized!
The center of gravity is in the center for a high balance design.
Material: 90% tungsten
Set weight: approx. 18g
Single weight: 16.8g
Overall length: 39mm
Maximum Diameter:7.4mm
Center of Gravity:Center
Type:2BA
Japan Review
3.25
4 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
3 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2013-01-08
A slightly shorter barrel that is easy to handle.
It is easy to throw with good cut balance.
2 people found this helpful
2013-01-08
The cut looks good.
I think it looks like a barrel that I like. w
2 people found this helpful
2013-01-10
I think these darts are very easy to throw. If you are looking for a dart that doesn't fit the grip of your current darts, I suggest you give these darts a try.
2 people found this helpful
2013-04-09
I bought this barrel on the recommendation of the designer of this barrel.
The flight was the best of all the Canis.
Once I got past RT15, I felt M41X was easier to throw, and now it is my second army.
I recommend it for beginners.
2 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )