Darts / 【DMC】Kfir 2BA 20g Bronze
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
These Bronze Barrels were used as models for some DMC players.
The stylish shine of these barrels is truly for adults.
Kfir Specs
The first new model to be released by DMC in 2 years, the Kfir features a well-calculated cut layout to accommodate all grip styles.
With an outline of 7.4mm at the front and 7.0mm at the back, it is an easy model to handle with the center of gravity slightly placed at the front.
Kfir means "lion cub" in Hebrew.
Kfir 20g 2BA
Length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Weight: 18.0g (barrel only)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )