Darts / 【TIGA】EMPRECHU5 Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.95mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The S-DARTS Limited model is a special model coated with midnight blue, Sakaguchi's image color.
The long-awaited 5th model of the "EMPRECHU Series", the signature model of Yukie Sakaguchi, who continues to lead the darts world in both popularity and ability, is now available!
The main cut is the same ring cut that was used for the EMPRECHU3, but this time it has been reintroduced.
This model is the longest and thinnest outline in the EMPRECHU series, and is recommended for users who normally use straight type barrels.
The design cut on the front incorporates five of her trademark neckties, in reference to the number of works she has produced.
Specifications
Material: 90% tungsten
Total length: 43.0mm
Maximum diameter: 6.95mm
Barrel weight: 18.5g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yukie Sakaguchi Model Items
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
TIGA×TRiNiDAD
GOMECHU3 FusionJPY 22,000 ( USD 139.97 )
-
TIGA
EMPRECHU SIESTA Fusion Yukie Sakaguchi ModelJPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
TIGA
EMPRECHU Yukie Sakaguchi ModelJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
TIGA×TRiNiDAD
GOMECHU2 FusionJPY 22,000 ( USD 139.97 )
-
TIGA
LYKA2 Yukie Sakaguchi Model S-DARTS LIMITED SteelJPY 15,950 ( USD 101.48 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )